Futbol nedir? Nasıl oynanır?

Futbol Nedir? Nasıl Oynanır? Futbol nerede ve nasıl oraya çıkmıştır? Football kökeni nedir?

Futbol, dünyada ve Türkiye’de en çok izlenen sporlardan biridir. Peki, futbol nedir ve nasıl oynanır?

Futbol; Bugün dünyanın hemen hemen her ülkesinde oynanan, insanların arasında adeta hastalık derecesine varan çağımızın en yaygın ve bilinen sporudur. Nereden doğduğu kesin olarak bilinmemektedir. Futbol sözcüğü köken olarak İngilizce “ayak topu” anlamına gelen “football” sözcüğünden gelir.
Orta Çağda İngilizlerin ve Fransızların futbola benzer oyunlar oynadığı bilinmektedir. Bununla birlikte, bundan daha önce Çin’de de ayakla oynanan bir top oyunu olduğu kanıtlanmıştır. 
18. yüzyıl, futbolun geliştiği ve bir spor dalı olarak ilgili kurallarının belirlendiği bir dönemdir. 19. yüzyılın başında özellikle İngiltere’de yaygınlaşmış, daha sonra tüm dünyada izlenmesi ve yapılması en sevilen spor dalı olmuştur.
            Futbol dikdörtgen şekilde suni ve gerçek çim bir sahada 2 rakip takımdan oluşan her takımın sahaya 11’er kişi ile çıktığı bir oyundur. El ve kollarınızı kullanmanız yasaktır. Futbolda yalnızca kaleciler ceza alanı olarak belirlenen alan içerisinde topları ellerine alabilirler. Kaleciler dışında hiç bir oyuncu topa el veya kolla müdahale demez  kurallara göre ayak, kafa ve vücudun diğer bölgeleri ile topa müdahalede bulunabilirler.
            İki takımı ayırt edebilmek için kendi takımlarının simgelerini ve renklerini taşıyan oyuna has formalar giyerler. Aynı zamanda kalecilerde oyunculardan ayırt edilebilmek için farklı renkte forma giyerler.
            Futbol oyununda attığınız gollerin kendi kalenizde yediğiniz gollerden fazla olması durumunda puanlı liglerde 3 puan elemeli liglerde bir üst tura çıkaracak galibiyeti elde edersiniz. İki takımında attığı gollerde eşitlik söz konusu olduğu durumlarda puanlı liglerde 1 puan iki tarafa da dağıtılır. Eleme usullü turnuvalarda tek maç ise uzatmalar oynanır, uzatmalarda da eşitlik bozulmazsa penaltı atışları galibi belirler.
Penaltı atışları kalenin tam ortasından 11 metre uzaklıktan ceza sahası alanından hiçbir oyuncu kalmamak şartıyla (sadece kaleyi koruyan kaleci kalır) tek vuruş yaparak kaleye şut atılır.
            Futbol kurallarının detayları için tıklayınız.

Kaynak:
picswalls
tff