Futbol Sahasının, Kalenin, Ceza Alanının, Köşe Vuruşu Alanın Ölçüleri ve Özellikleri

Futbolun temel kurallarını bu yazının içeresinde bulabilirsiniz.

Futbol Sahasının Özellikleri ve Ölçüleri:

  

Futbol sahası UEFA’nın izin verdiği doğal ve yapay malzemelerden oluşmak zorundadır. Tamamen doğal çim, tamamen yapay çim ya da bir arada (karma hibrit sistem) kullanılması gerekmektedir. Zeminlerin renginin yeşil olması zorunludur.

Oyun alanı dikdörtgen şekilde çizgiler ile sınırlandırılmış olup, iki uzun çizgisi taç çizgisi iki kısa çizgi kale (kale vuruşu ya da köşe vuruşu) olarak belirlenmelidir. Sahada kullanılan tüm çizgilerin genişliği 12 santimetre olarak çizilmelidir. Oyun alanın tam ortasına çapı 9 metre 15 santimetre yarıçapı olacak şekilde daire ile belirlenir.

 

⇒ Uzunluk (Taç Çizgisi):                       En az 90m  – En fazla 120m

 

⇒ Uzunluk (Kale Çizgisi):                    En az 45m  – En fazla 90m 

 

 

Uluslararası Maçlarda Ölçüler.

 

⇒ Uzunluk (Taç Çizgisi):                      En az 100m  – En fazla 110m

 

⇒ Uzunluk (Kale Çizgisi):                    En az 64m  – En fazla 75m 

Kale, Kalenin Alanı ve Ölçüleri:

Her bir kale çizgisinin ortasına bir kale yerleştirilir. Kale, bayrak direklerinden eşit uzaklıkta dikey biçimde duran iki direk ile bu direkleri birleştiren yatay bir üst direkten oluşur. Kale direkleri ve üst direk onaylanmış materyallerden yapılmalıdır. Şekilleri, kare, dikdörtgen, yuvarlak veya elips olabilir ve direkler oyuncular için tehlike yaratmamalıdır. İki direğin iç kısımlarının birbirine uzaklığı 7.32 m. (8 yds) ve üst direğin alt kısmının yerden yüksekliği ise 2.44 m. (8 ft) olarak belirlenmiştir.

Kale direklerinin konumu kale çizgisine göre grafiklere uygun olmalıdır. Kale direkleri ve kale üst direği beyaz renk olmalı ve 12 cm’yi (5 inç) aşmamak kaydı ile aynı genişlikte ve derinlikte olmalıdır. Eğer kale üst direği yerinden çıkar veya kırılırsa, oyun kale üst direği onarılıncaya veya eski yerine geri takılıncaya kadar durdurulmalıdır. Eğer kale üst direği onarılamayacak durumda ise maç tatil edilmelidir. Kale üst direği bir iple veya herhangi bir esnek veya tehlike oluşturabilecek bir materyalle değiştirilmemelidir. Oyun hakem atışı ile tekrar başlatılır. Kale ağları, kaleye ve kale arkasındaki zemine düzgünce tutturulmak ve kaleciye etki etmemek şartıyla takılabilir.

Kale direklerinin her birinin iç kenarlarından 5.5 m. (6 yds) uzaklıkta kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler oyun alanına doğru 5.5 m. (6 yds) dik uzatılır ve kale çizgisine paralel çizilen bir çizgiyle birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisiyle sınırlanan alan kale alanıdır.

Futbol kalesinin iki direği arasındaki mesafe 7,32 metre olarak belirlenmiştir. Bu mesafe tüm resmi futbol müsabakaları için standart ölçüdür. 1863 yılında İngiltere Futbol Federasyonu tarafından belirlenen bu ölçü, günümüze halen kullanılmaktadır. 1865 senesinde ise direklerin yakınından geçen topların gol olup olmadığının tartışmalara yol açması üzerine, kale üst direğinin yüksekliğini belirleme ihtiyacı doğmuştur. Buna göre kale üst direğinin kale çizgisine olan yüksekliği 2,44 metre olarak belirlenmiştir. Futbol kalesi ölçüleri standartlarının belirlenmesinden sonra, 1889 senesinde kale ağları icat edilmiş ve 1890 senesinde kullanılmaya başlanmıştır.

Futbol Sahası Ceza Alanı

Ceza Alanı ve Ölçüleri

Futbolda her iki tarafta da kalelerin önünde bulunan kaleciler ellerini kullanabildiği yapılan kural dışı hareket sonucunda penaltının olduğu bölgeye ceza alanı denir. Ceza alanında içerisinde kaleci ya da oyuncuların tarafından ayakla vuruşu yapılan bölge yer almaktadır.

Kale direklerinin her birinin iç kenarlarından 16.5 m. (18 yds) uzaklıkta, kale çizgisine dik iki çizgi çizilir. Bu çizgiler oyun alanına doğru 16.5 m. (18 yds) dik uzatılır ve kale çizgisine paralel çizilen bir çizgiyle birleştirilir. Bu çizgiler ve kale çizgisiyle sınırlanan alan, ceza alanıdır.

Her bir ceza alanı içinde kale direklerinin ortasından 11 m. (12 yds) uzaklıkta bir penaltı noktası işaretlenir. Ceza alanı dışına merkezi penaltı noktası olan 9,15 m. (10 yds) yarıçapında bir daire yayı çizilir.

Futbol Köşe Vuruşu Alanı

Köşe Vuruşu Alanı ve Ölçüleri:

Köşe vuruşu,  futbolda topu oyuna sokma yöntemlerinden birisidir. Topun tamamı, en son, savunma yapan takımın herhangi bir oyuncusuna dokunduktan sonra kale çizgisi dışına çıkmışsa (nizami bir gol hariç )  karşı takım köşe vuruşu kazanmış olur. Köşe vuruşu, topun çıktığı noktaya en yakın köşeden kullanılır.

Köşe alanı, her bir köşe bayrak direğinden itibaren oyun alanı içine çizilen 1 m.  (1yd) yarıçaplı çeyrek daire yayı çizilerek belirlenir.

Kaynaklar:

tffhgd